Rybářské lístky s 30denní platností bez nutnosti skládat zkoušky - vysvětlení problematiky

 Jak je to s krátkodobými rybářskými lístky …. aneb co bylo v televizi špatně nebo nebylo vůbec

V hlavním zpravodajském pořadu Události na ČT1 proběhla v úterý 23.2.2016 informace o zavedení měsíčního rybářského lístku. Zpráva ale nebyla přesná, takže je třeba uvést některé informace na pravou míru a hlavně doplnit  to, co v televizi nezaznělo.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1704291-rybareni-v-cesku-ceka-velka-zmena-listek-bez-zkousek-na-30-dni

Předně: už v úvodním titulku „Na ryby i s měsíční povolenkou“ i v komentáři moderátorky byla chyba - nejedná se o měsíční povolenku, ani žádné povolení, ale o krátkodobý rybářský lístek s platností na 30 dnů bez podmínky prokázání kvalifikačních předpokladů. Tolik základní upřesnění.

S kvalifikací nebo bez ní

A nyní podrobněji pro toho, kdo chce znát detaily:  Český rybářský svaz se dlouhodobě snaží o co nejlepší dostupnost rybářských lístků pro všechny zájemce o tento doklad, který sám o sobě neumožňuje lov ryb, je pouze nezbytnou podmínkou pro vydání povolenky k rybolovu. Jinak řečeno – povolenku na rybářský revír je možné prodat pouze tomu, kdo se prokáže platným rybářským lístkem. Pro úplnost je třeba dodat, že s výdejem rybářského lístku, ani s takto získanými financemi nemá ČRS nic společného – rybářské lístky vydávají obce a peníze, které rybáři za rybářský lístek zaplatí, jsou příjmem obce.

Do roku 2004 také nebyla pro výdej rybářského lístku požadována žádná kvalifikace – rybářský lístek dostal každý, kdo o něj požádal. S novým zákonem o rybářství byla však pro zájemce o první rybářský lístek zavedena povinnost prokázat kvalifikační předpoklady, lidově řečeno „udělat zkoušky“ (mimochodem - školení  netrvá měsíc, jak také v ČT zaznělo). Ministerstvo zemědělství pověřilo prováděním školení zájemců o první rybářský lístek a ověřováním jejich znalostí několik subjektů, mezi nimi i Český rybářský svaz. Zákonná povinnost prokazování kvalifikace však přinesla některé problémy, jejichž praktickým výsledkem byla nemožnost získat rybářský lístek v případě cizinců – rybářů při krátkodobém pobytu v ČR. Zmíněné pověření MZe ČR totiž stanovilo podmínku, že školení zájemců o první rybářský lístek je třeba nahlásit 10 pracovních  dnů předem Ministerstvu zemědělství. To znamenalo, že než vůbec dostal zájemce o rybářský lístek z jiné země šanci absolvovat školení a složit test z rybářských znalostí, měl po dovolené a byl doma. Aniž si mohl v ČR zachytat ryby. Opět pro úplnost – cizinec má i druhou možnost získat český rybářský lístek,  pokud se prokáže rybářským lístkem nebo jinou rybářskou licencí ze své země. Zde však nastal jiný problém. Např.  rybáři z Německa by museli mít pro uznání platnosti německého rybářského lístku tzn. apostilu (ověřovací doložka, která umožní použít v ČR listinu vydanou v zahraničí). Mezi Německem a Českou republikou totiž neplatí úmluva o uznávání  veřejných listin, což běžný rybář vůbec netuší.

Řešení přinesla novela vyhlášky

Český rybářský svaz se proto několik let snažil o nápravu tohoto stavu s cílem vrátit se k praxi před rokem 2004, tzn. nevyžadovat u zájemců o první rybářský lístek prokázání kvalifikačních předpokladů a ponechat rozhodnutí o tom, zda je zájemce o lov ryb dostatečně znalý výhradně na uživateli rybářského  revíru před výdejem povolenky. Tento požadavek však nebyl Ministerstvem zemědělství akceptován a nakonec byl v rámci úpravy vyhlášky, kterou se provádí zákon o rybářství přijat návrh zavést k dosavadnímu ročnímu, tříletému a desetiletému rybářskému lístku ještě krátkodobý 30denní rybářský lístek, u něhož by nebylo požadováno prokázání kvalifikačních předpokladů. Ten by umožnil zejména cizincům krátkodobý rybolov v ČR.Samozřejmou podmínkou lovu je povolenka k rybolovu a dodržování rybářského řádu.

Jak je to v jiných zemích

Nic až tak převratného se zavedením 30denního RL nestane. A  pokud si bude chtít držitel krátkodobého rybářského lístku pořídit dlouhodobý, musí už složit zkoušky a získat potřebné osvědčení.

Podobné krátkodobé rybářské lístky bez nutnosti skládat zkoušky znají i jiné země (z nejbližších např. Rakousko či Sasko). Nejedná se tedy o žádnou výjimku, ale spíše snahu vyjít vstříc rybářským kolegům ze zahraniční, kteří mají za stávajících podmínek velké problémy se získáváním rybářských lístků v ČR.

Zbývá poslední informace – od kdy bude krátkodobý rybářský lístek k dispozici. Bude to s nabytím účinnosti změny vyhlášky č.197/2004 Sb. k provedení zákona o rybářství, konkrétní termín zatím není známý. Současně totiž musí dojít ke změně zákona o správních poplatcích, protože jinak by sice 30denní rybářský lístek existoval, ale bez výše poplatku za jeho vydání.

Jan Štípek

 

Ještě jednou rybářské lístky 

 (Z odpovědi předsedy ČRS JUDr. Šímy na jeden z dotazů na zavedení krátkodobých rybářských lístků)

Nejde o povolenky, jde o zavedení krátkodobého 30denního rybářského lístku. Zatím je připravena novela vyhlášky č. 197/2004 Sb., která tento rybářský lístek zavádí, ovšem Ministerstvo zemědělství vyhlášku vydá až poté, kdy bude Parlamentem přijata novela zákona o správních poplatcích, která stanoví cenu tohoto rybářského lístku. Ministerstvo vnitra navrhuje 200 Kč. Takže můžeme zavedení tohoto rybářského lístku očekávat tak nejdříve v létě, spíše později.

Je třeba si uvědomit rozdíl mezi rybářským lístkem, což je v podstatě státní licence k rybolovu, a povolenkou, kterou vydává uživatel revíru a na kterou není právní nárok, takže pokud se uživatel revíru rozhodne si tam rizikového rybáře nepustit, tak mu povolenku neprodá.

Jinak je tento výsledek, tedy prosazení alespoň krátkodobého rybářského lístku bez nutnosti předložit osvědčení o absolvování školení, završením asi 5 leté snahy ČRS, kterou inicioval výbor Jihočeského územního svazu. Následovalo neskutečné množství jednání (také za účasti Moravského rybářského svazu) především s představiteli Ministerstva zemědělství, poslanci zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, významnou pomoc nám poskytlo Ministerstvo vnitra, podpořilo nás i vedení Evropské rybářské federace (protože Česká republika má naprosto jednoznačně nejbyrokratičtější přístup k rybářským lístkům z celé Evropy), o postupech v jednáních jsme vždy informovali Radu ČRS, tedy zástupce jednotlivých územních svazů, podávali jsme i informace v tisku.....takže to rozhodně nebylo výsledkem nějakých zákulisních jednání.

Alexander Šíma

 

Zdroj: ČESKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ 

 

copyright © 2008 MRS UH, všechna práva vyhrazena
Přeskočit nahoru | Formátovat pro tisk