Aktuálně

10.února 2018 proběhl VIII. Pstruhovo - Muškařský seminář. Jaký byl?

Vážení členové a přátelé našeho spolku v níže uvedeném článku se můžete dozvědět o čem byl VIII. ročník P-M semináře.

Dne 10.2.2018 se konal VIII. Muškařský seminář v Uherském Hradišti na zařízení MRS z.s., p.s. Uh. Hradiště na Mařackém – „U Moravy 852“.
 
Prezentace účastníků byla zahájena v 8:30 hodin. Začalo se v 9:00 hodin, konec semináře byl ve 21 hodin.

Letošní seminář plynule navazoval na ten loňský. 

Níže uvádím jména přednášejících osob a obsah jejich přednášek:

1.
Ing. Luboš Roza, Vít Pavlacký, 

Téma:
- MS 2017 Slovensko – povídání o průběhu MS a cestě ke stříbrným medailím
- Techniky lovu na řekách – nymfování
- Techniky lovu na řekách – suchá + mokrá + streamerování
- vázání
- dotazy

Profil Luboše Rozy:

Mé první rybářské pokusy proběhly v 9 letech. Když jsem ve 13 zkusil muškaření, bylo jasné, kterým směrem se budu ubírat. Tato aktivní metoda lovu ryb mě uchvátila natolik, že jsem se spolu s tehdejším vedoucím rybářského kroužku, poté trenérem a mentorem a dnes skvělým přítelem Milanem Čubíkem rozhodli zkusit štěstí v závodech. Sestavili jsme tým pro divizi, kterou jsme vyhráli jako první závody. Další úspěchy šly rychle a když jsem se o rok později nominoval na Mistrovství světa juniorů 2004 v Norsku, dokázal jsem tento šampionát taky vyhrát a v roce 2005 obhájit na domácím šampionátu. Po dvou titulech juniorského mistra světa  následoval nečekaný titul seniorského mistra Evropy 2008 ve Španělsku, doposud jako nemladší vítěz. Vrchol kariéry jsem si užíval v letech 2012,2013 a 2014, kdy jsme s týmem ČR vyhráli mistrovství světa třikrát v řadě a k mé radosti jsem v roce 2014 završil i zlatý hattrick v osobních medailích, když jsem k týmové zlaté přidal i zlatou v jednotlivcích. Tím jsem jako jediný muškař na světě získal všechny zlaté medaile z mistrovství pořádaných pod světovou muškařskou federací FIPS. Mezi velké tuzemské osobní výhry považuji titul mistra republiky, 5 výher z 6.možných na největším jezerním závodě ČR v Poličce a taky vítězství jednotlivců v první lize 2016 a jiné. 

2.
JUDr, Ing. Michaela Greplová 

Téma:  Neoprenové broďáky vs. Dejcháče
- Životnost neoprenových ponožek
- Péče o broďáky
- Rychlý domácí servis při sáknutí
Profil:

https://www.youtube.com/watch?v=_7FDT88fdDE

3.
MgA. Rostislav Štefánek 

Téma: Úvod do podvodní fotografie
- Technika
- Vliv vodního prostředí na výslednou fotografii
- Jak se správně pohybovat pod vodou
- Život v našich vodách (foto/video) zaměřeno na potoky a říčky
Profil:

http://zezivotaryb.cz/?page_id=655

4.
MVDr. Michael Javora, místopředseda MRS, z.s. a dále předseda MRS, p.s. Zlín
Téma: Vliv rybožravých predátorů na stav zarybnění revírů MRS, legislativa ochrany přírody versus Bližší podmínky

5.
Mgr. Libor Mikl

Téma: Vliv nepůvodních hlaváčovitých ryb na potravní řetězce dolního toku Dyje.

6. 
Milan Čaja, předseda MRS, p.s. Uherské Hradiště

Téma: Přechod p.s. MRS Uherské Hradiště z fyzického fondu plnění brigádnické povinnosti na finanční plnění. Důvody, ekonomika, přínosy.

7.
Jan Knap, člen MO ČRS Trutnov,člen výboru MO,předseda MS Žacléř, je jedním ze zakladatelů a předsedou spolku Zachrańme lipana a pstruha potočního z.s, www.zachranme-lipana.cz

Krátké ohlédnutí do historie chovu PO,změny v početnosti PO na chovných tocích, proč se vysazuje plůdek PO do chovných toků ve stejném množství, ale je minimální návratnost - slov odrostlých PO, změna chování PO při výskytu vyder a vliv vyder na chovné toky, obnova populací PO na revírech a chovných tocích, chov PO v rybnících - v jaké velikosti a stáří je vysazovat a slovovat, péče o CHRO jako zdroje generačních PO, chov generačních PO v zajetí - přírodě blízkým způsobem, aby nedošlo ke genetickým změnám.


Oběd byl zajištěn v restauraci vedle našeho sídla (více http://www.sportcentrummorava.cz/), kde jsme společně poobědvali mezi 12 - 13 hodinou. 


Večeře byla realizována formou dovozu na naší základnu. Myslím, že všem chutnalo.


Všechny výše uvedené témata byly probrána.


Prezentace Luboše Rozy byla skutečně vynikající. Zejména vynikly jeho didaktické vlohy, kdy opravdu velmi názorně dokázal vysvětlit a to kreslením na tabuli techniky lovu na suchou, mokrou mušku a streamer. Vysvětlil také dále, jak provádět montáže udic a také zodpověděl na všechny dotazy. Celá jeho přednáška byla doplňována vtipnými glosami. Luboš by určitě mohl být výborný učitel ve škole. Celkový dojem dále umocnil ještě vynikající vazač Víťa Pavlacký, který živě vázal různé druhy vzorů mušek. Vázání bylo přenášeno živě kamerou na plátno.

Prezentace Míšy Greplové a její asistentky paní Pekařové na téma Neoprenové broďáky vs. Dejcháče, bylo taktéž na vysoké úrovni. Bylo opravdu zjevné, že Míša problematiku velmi dobře ovládá a dokáže odpovědět na jakýkoliv dotaz z publika.

Obrovským překvapením pro mně, ale určitě i pro ostatní bylo vystoupení Rostislava Štefánka na téma: Úvod do podvodní fotografie. Po vysvětlení, čím fotit, jak fotit, kde fotit a co fotit, nám předvedl úžasné snímky různých druhů ryb a dále překrásná videa. Jistě stojí za to si některá prohlédnou na internetu na stránkách http://zezivotaryb.cz/. Rosťa u nás určitě nebyl naposledy a rádi zase uvidíme jeho nové úžasné příspěvky.

Velmi zajímavým vystoupením, byla i prezentace MVDr. Michaela Javory, místopředsedy MRS, z.s. a dále předsedy MRS, p.s. Zlín.Probíral tématiku - Vliv rybožravých predátorů na stav zarybnění revírů MRS a dále se zabýval legislativou ochrany přírody versus k Bližším podmínkám. Vysvětlil také některé nejasnosti, třeba ohledně mníka. Neopomněl zdůraznit, že pokud chce něčeho MRS dosáhnout z hlediska legislativy, vždy je potřeba jednat napříč s politickou reprezentací! Má určitě pravdu.

Mgr.Libor Mikl, jako vědecký pracovník Akademie věd ČR, měl zajímavou přednášku z oblasti výzkumu na kterém se podílí. Jeho tématem byl vliv nepůvodních hlaváčovitých ryb na potravní řetězce dolního toku Dyje. Jeho přenáška navazovala na jeho přenášku před dvěma lety, když už je v některých poznatcích více jasno.

Pan Milan Čaja předseda MRS, p.s. Uherské Hradiště, měl přednášku na téma přechod p.s. MRS Uherské Hradiště z fyzického fondu plnění brigádnické povinnosti na finanční plnění. Důvody, ekonomika, přínosy. Myslím, že po jeho vystoupení všichni pochopili důvody, proč náš spolek přešel na tento způsob plnění brigádnické povinnosti.

Posledním vystoupením bylo vystoupení pana Jana Knapa, který je člen MO ČRS Trutnov,člen výboru MO,předseda MS Žacléř a je jedním ze zakladatelů a předsedou spolku Zachrańme lipana a pstruha potočního z.s, www.zachranme-lipana.cz. Honza Knap se svého úkolu zhostil způsobem sobě vlastním, kdy velmi poutavým způsobem komentoval jednotlivé videa, které si dovezl sebou. Z nich jsme se dozvěděli něco o historii chovu PO v jejich MO, jaké jsou změny v početnosti PO na jejich chovných tocích, proč se vysazuje plůdek PO do chovných toků ve stejném množství, ale je minimální návratnost - slov odrostlých PO, změna chování PO při výskytu vyder a vliv vyder na chovné toky, obnova populací PO na revírech a chovných tocích, chov PO v rybnících - v jaké velikosti a stáří je vysazovat a slovovat, péče o CHRO jako zdroje generačních PO, chov generačních PO v zajetí - přírodě blízkým způsobem, aby nedošlo ke genetickým změnám.

Honza měl celkem málo prostoru pro svoji prezentaci a proto u nás určitě nebyl naposledy. Na druhý den jsme ho provedli po našich Pstruhových revírech a chovných úsecích, aby mohl zhodnotit v jakých podmínkách náš spolek hospodaří a s jakými problémy se potýká. Byly s ním navázány cenné kontakty, které budou určitě příslibem do budoucna pro obě strany v oblasti spolupráce. Všichni máme společný ušlechtilý cíl, aby se z Po a Li mohly radovat i další naše pokolení.

Letos se semináře zúčastnilo celkem 45 účastníků.

Všem účastníkům děkuji za návštěvu a věřím, že z celkovou úrovní semináře i s probíranými tématy byli letos všichni spokojeni.


Snímky z fotogalerie najdete: ZDE


Radek Knap, člen výboru MRS, z.s., p.s. Uherské Hradiště, webmaster www.rybaruh.cz, hlavní organizátor akce.HLEDÁNÍ NA WEBU

REZERVAČNÍ SYSTÉM
pro výdej rybářských dokladů
p.s. MRS, Uh. Hradiště

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

Přátelé, kamarádi, rybáři i rybářky, v neděli dopoledne byly ukončeny…

Každoroční velmi očekávanou rybářskou akcí, kterou pořádá Místní…

Práce naší místní skupiny začínají vždy naplno příchodem nového roku.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
POSLEDNÍ FOTOGRAFIE

Podporují nás

Spolupráce a podpora

Moravský rybářský svaz, z.s.,
pobočný spolek Uherské Hradiště

U Moravy 852
686 01 Uherské Hradiště

+420 725 690 422

Kontaktní formulář

Máte dotaz? Můžete nám napstat prostřednictvím tohoto formuláře.

© 2017 provozuje Moravský Rybářský svaz, z.s., pobočný spolek Uherské Hradiště
web by icard.cz