Aktuálně

Dne 12. ledna 2019 proběhl XI. Pstruhovo - Muškařský seminář. Jaký byl?

Vážení členové a přátelé našeho spolku v níže uvedeném článku se můžete dozvědět o čem byl IX. ročník P-M semináře.

Dne 12.1.2019 se konal IX. Muškařský seminář v Uherském Hradišti na zařízení MRS z.s., p.s. Uh. Hradiště na Mařackém – „U Moravy 852“.
 
Prezentace účastníků byla zahájena v 8:30 hodin. Začalo se v 9:00 hodin, konec semináře byl ve 20 hodin.

Níže uvádím jména přednášejících osob a obsah jejich přednášek:

1.
MVDr. Michael Javora, místopředseda MRS, z.s. a dále předseda MRS, p.s. Zlín

Téma:
- vliv suchých let v posledních letech a kvality vody na tvorbu organismů i výskyt chorob nebezpečných pro rybí obsádky 
- nový trend práce s mládeží v p.s. MRS od roku 2018 
- dotazy

2.
MgA. Rostislav Štefánek 

Téma:
Život pod hladinou 
podvodní foto/video 
-    podvodní záběry ryb z potoků a říček (ostroretky, lipani, pstruzi, ostroretky…)
-    hlavatky v rakouské řece Pielach
-    výběr podvodních záběrů z mimopstruhových vod

Profil:
http://zezivotaryb.cz/?page_id=655

3.
šéfkuchař Vlastimil Lysoněk - zde byla změna, prezentaci z důvodu nepřítomnosti p. Lysoňka odprezentoval náš předseda Milan Čaja.

Téma:
- rozpoznání čerstvosti sladkovodních i mořských ryb a živočichů před jejich nákupem
- zásady správného zpracování a úprava ryb, mořských plodů i ostatních rybích produktů na kuchyňský stůl

4.
Ing. Adam Skovajsa

I.Prezentace na téma "Pstruží stezka Bílovice" 
- seznámení s vizí 
- realizace první fáze projektu 
- příprava druhé fáze projektu
 
II.Efektivní práce s mládeží 
- zapojení mládeže s cílem posílit její environmentální cítění 
- zřízení muškařského úseku
 
III.Atraktivní prvek jako podpora turistického ruchu na venkově 

5.
Ing. Rudolf Milerski CSc., předseda MRS, z.s.

Téma:
- dopady posledních let - výpadky srážek na produkci pstruhových líhní, výsadbu do P revírů a prodeje P povolenek pro členskou základnu
- dotazy

Po obědě bude následující téma:

6.
Ing. Jiří Klíma z Brna

Téma přednášky:

-přednosti mokrého muškaření

-technika chytání s mokrou muškou a nymfami

-vhodné nářadí a vybavení pro lov s mokrou muškou a nymfami

-mušky pro mokré muškaření

-materiály a háčky pro vázání mokrých mušek

-ukázka vázání některých typů úspěšných mokrých mušek

-volná diskuze

-(příp.ukázka házení)

- prodej háčků a vázacích materiálů mezi bloky v přestávkách, tak po skončení programu semináře

Profil Ing. Jiřího Klímy:

můj životopis z hlediska muškaření je poměrně dlouhý. Tak jenom zkráceně:
V reprezentaci jsem byl řadu let, zúčastnil jsem se jako reprezentant Československa MS v Muškaření v Anglii. Během mého závodění jsem získal 2x titul mistra republiky (v juniorech i seniorech) v trojboji (muška, přívlač, plavaná), byl jsem vicemistrem ČR v muškaření, byl jsem několikrát členem vítězného družstva na mistrovství Československa a ČR v muškaření, členem vítězného družstva I.ligy v muškaření atd. Výčet medailí z jednotlivých závodů ani nebudu uvádět, je jich mnoho. Po ukončení mé závodnické činnosti jsem byl 15 let státním trenérem české reprezentace v muškaření a za tu dobu jsem získal s českou reprezentací 5x titul mistra světa (Polsko, Portugalsko, ČR, Norsko, Nový Zéland), titul ME a mnoho dalších stříbrných a bronzových medailí ze světových a evropských šampionátů. Po ukončení mé trenérské práce posledním titulem na MS na Novém Zélandě se již věnuji převážně muškaření v jakémkoliv volném čase a vedu firmu s muškařskými potřebami v Brně. Muškaření doplňuji ve volných chvílích i jemným vláčením. Jako senior-veterán se účastním  již jen MMZ v Doubravníku a poháru veteránů v Kostelci n. Orlicí, který jsem již 3 x vyhrál.

   

Oběd byl zajištěn v restauraci vedle našeho sídla (více http://www.sportcentrummorava.cz/), kde jsme společně poobědvali mezi 12 - 13 hodinou. 


Večeře byla realizována formou dovozu na naší základnu. Myslím, že všem chutnalo.


Všechny výše uvedené témata byly probrána.


Jako první začal s prezentací MVDr. Michael Javora, místopředseda MRS, z.s. a dále předseda MRS, p.s. Zlín, který jako hlavní téma měl nový trend práce s mládeží v pobočných spolcích MRS od roku 2018. Zmínil novou formu práce s mládeží, metodiku a také vydání učebnic a pracovních sešitů MRS z.s. pro děti, které se v tomto školním roce účastní kroužků. Zmínil také dotační tituly, kterých se pro vydání učebnic použilo a také spolupráci s politickou reprezentací, která tomuto projektu nějak pomohla. Cesta tímto směrem, je určitě užitečná, protože třeba první povolenku dětem hradí v plné výši Zlínský kraj. I když toto téma s "muškařinou" přímo nesouvisí, je potřeba, aby členové něco věděli o výchově rybářského dorostu, který to někdy po nás celé převezme. Dá se říci, že obecně výchově mládeže věnujeme v Uherském Hradišti velkou pozornost.

Jako druhý v pořadí vystoupil Rostislav Štefánek na téma: Život pod hladinou, podvodní foto/video, podvodní záběry ryb z potoků a říček (ostroretky, lipani, pstruzi, ostroretky…), hlavatky v rakouské řece Pielach, výběr podvodních záběrů z mimopstruhových vod. Podobně jako vloni to bylo úžasné vystoupení, kdy účastníci mohli spatřit překrásná snímky a videa doplněná patřičným Rosťovým komentářem. Jistě stojí za to si některá prohlédnou na internetu na stránkách http://zezivotaryb.cz/. Rosťa u nás určitě nebyl naposledy a rádi zase uvidíme jeho nové úžasné příspěvky. Rosťa také spolupracuje s Českou televizí. Můžeme být hrdí, že náš spolek má ve svých řadách takového člena.

Jako třetí v pořadí vystoupil jako záskok za nepřítomného šéfkuchaře V. Lysoňka náš pan předseda Milan Čaja. S tématem: rozpoznání čerstvosti sladkovodních i mořských ryb a živočichů před jejich nákupem, zásady správného zpracování a úprava ryb, mořských plodů i ostatních rybích produktů na kuchyňský stůl se vypořádal velmi precizně a určitě všechny překvapil svými znalostmi v této oblasti.

Poslední vystoupení v dopoledním bloku měl Ing. Adam Skovajsa, který měl téma:"Pstruží stezka Bílovice", efektivní práce s mládeží, atraktivní prvek jako podpora turistického ruchu na venkově. Adam je taktéž naším členem a v našem spolku má starosti výchovu mládeže. Jeho prezentace měla přínos hlavně v tom, jak zaujmout mládež pro rybařinu, třeba vybudováním takové stezky, která vznikla v Bílovicích.

Po obědě začal svůj blok Ing. Rudolf Milerski CSc., předseda MRS, z.s., který odprezentoval téma: dopady posledních let, výpadky srážek na produkci pstruhových líhní, výsadbu do P revírů a prodeje P povolenek pro členskou základnu. Jeho přednáška byla velmi fundovaná, doplněná množstvím obrázků, grafů a statistik. Také zodpověděl spoustu dotazů.

Posledním a hlavním blokem bylo vystoupení Ing. Jiřího Klímy z Brna. Ten vyčerpávajícím způsobem pověděl spoustu věcí o technice chytání na mokrou mušku a jeho přednostech, vázacích materiálech, nářadí a vhodném vybavení. Zodpověděl také spoustu dotazů. Přes kameru nám na plátno také předvedl navázání několika druhů účinných mokrých mušek. Paralelně s jeho vystoupením probíhal v oddělených prostorách prodej háčků a vázacích materiálů a dalších potřeb pro muškaře.

Letos se semináře zúčastnilo celkem 45 účastníků.

Všem účastníkům děkuji za návštěvu a věřím, že z celkovou úrovní semináře i s probíranými tématy byli letos všichni spokojeni.

Snímky z fotogalerie najdete: ZDE

Radek Knap, člen výboru MRS, z.s., p.s. Uherské Hradiště, webmaster www.rybaruh.cz, hlavní organizátor akce.


Podporují nás

Spolupráce a podpora

Moravský rybářský svaz, z.s.,
pobočný spolek Uherské Hradiště

U Moravy 852
686 01 Uherské Hradiště

+420 725 690 422

Kontaktní formulář

Máte dotaz? Můžete nám napstat prostřednictvím tohoto formuláře.

© 2017 provozuje Moravský Rybářský svaz, z.s., pobočný spolek Uherské Hradiště
web by icard.cz