Aktuálně

Dne 12. ledna 2019 proběhl XI. Pstruhovo - Muškařský seminář. Jaký byl?

Vážení členové a přátelé našeho spolku v níže uvedeném článku se můžete dozvědět o čem byl IX. ročník P-M semináře.

Dne 12.1.2019 se konal IX. Muškařský seminář v Uherském Hradišti na zařízení MRS z.s., p.s. Uh. Hradiště na Mařackém – „U Moravy 852“.
 
Prezentace účastníků byla zahájena v 8:30 hodin. Začalo se v 9:00 hodin, konec semináře byl ve 20 hodin.

Níže uvádím jména přednášejících osob a obsah jejich přednášek:

1.
MVDr. Michael Javora, místopředseda MRS, z.s. a dále předseda MRS, p.s. Zlín

Téma:
- vliv suchých let v posledních letech a kvality vody na tvorbu organismů i výskyt chorob nebezpečných pro rybí obsádky 
- nový trend práce s mládeží v p.s. MRS od roku 2018 
- dotazy

2.
MgA. Rostislav Štefánek 

Téma:
Život pod hladinou 
podvodní foto/video 
-    podvodní záběry ryb z potoků a říček (ostroretky, lipani, pstruzi, ostroretky…)
-    hlavatky v rakouské řece Pielach
-    výběr podvodních záběrů z mimopstruhových vod

Profil:
http://zezivotaryb.cz/?page_id=655

3.
šéfkuchař Vlastimil Lysoněk - zde byla změna, prezentaci z důvodu nepřítomnosti p. Lysoňka odprezentoval náš předseda Milan Čaja.

Téma:
- rozpoznání čerstvosti sladkovodních i mořských ryb a živočichů před jejich nákupem
- zásady správného zpracování a úprava ryb, mořských plodů i ostatních rybích produktů na kuchyňský stůl

4.
Ing. Adam Skovajsa

I.Prezentace na téma "Pstruží stezka Bílovice" 
- seznámení s vizí 
- realizace první fáze projektu 
- příprava druhé fáze projektu
 
II.Efektivní práce s mládeží 
- zapojení mládeže s cílem posílit její environmentální cítění 
- zřízení muškařského úseku
 
III.Atraktivní prvek jako podpora turistického ruchu na venkově 

5.
Ing. Rudolf Milerski CSc., předseda MRS, z.s.

Téma:
- dopady posledních let - výpadky srážek na produkci pstruhových líhní, výsadbu do P revírů a prodeje P povolenek pro členskou základnu
- dotazy

Po obědě bude následující téma:

6.
Ing. Jiří Klíma z Brna

Téma přednášky:

-přednosti mokrého muškaření

-technika chytání s mokrou muškou a nymfami

-vhodné nářadí a vybavení pro lov s mokrou muškou a nymfami

-mušky pro mokré muškaření

-materiály a háčky pro vázání mokrých mušek

-ukázka vázání některých typů úspěšných mokrých mušek

-volná diskuze

-(příp.ukázka házení)

- prodej háčků a vázacích materiálů mezi bloky v přestávkách, tak po skončení programu semináře

Profil Ing. Jiřího Klímy:

můj životopis z hlediska muškaření je poměrně dlouhý. Tak jenom zkráceně:
V reprezentaci jsem byl řadu let, zúčastnil jsem se jako reprezentant Československa MS v Muškaření v Anglii. Během mého závodění jsem získal 2x titul mistra republiky (v juniorech i seniorech) v trojboji (muška, přívlač, plavaná), byl jsem vicemistrem ČR v muškaření, byl jsem několikrát členem vítězného družstva na mistrovství Československa a ČR v muškaření, členem vítězného družstva I.ligy v muškaření atd. Výčet medailí z jednotlivých závodů ani nebudu uvádět, je jich mnoho. Po ukončení mé závodnické činnosti jsem byl 15 let státním trenérem české reprezentace v muškaření a za tu dobu jsem získal s českou reprezentací 5x titul mistra světa (Polsko, Portugalsko, ČR, Norsko, Nový Zéland), titul ME a mnoho dalších stříbrných a bronzových medailí ze světových a evropských šampionátů. Po ukončení mé trenérské práce posledním titulem na MS na Novém Zélandě se již věnuji převážně muškaření v jakémkoliv volném čase a vedu firmu s muškařskými potřebami v Brně. Muškaření doplňuji ve volných chvílích i jemným vláčením. Jako senior-veterán se účastním  již jen MMZ v Doubravníku a poháru veteránů v Kostelci n. Orlicí, který jsem již 3 x vyhrál.

   

Oběd byl zajištěn v restauraci vedle našeho sídla (více http://www.sportcentrummorava.cz/), kde jsme společně poobědvali mezi 12 - 13 hodinou. 


Večeře byla realizována formou dovozu na naší základnu. Myslím, že všem chutnalo.


Všechny výše uvedené témata byly probrána.


Jako první začal s prezentací MVDr. Michael Javora, místopředseda MRS, z.s. a dále předseda MRS, p.s. Zlín, který jako hlavní téma měl nový trend práce s mládeží v pobočných spolcích MRS od roku 2018. Zmínil novou formu práce s mládeží, metodiku a také vydání učebnic a pracovních sešitů MRS z.s. pro děti, které se v tomto školním roce účastní kroužků. Zmínil také dotační tituly, kterých se pro vydání učebnic použilo a také spolupráci s politickou reprezentací, která tomuto projektu nějak pomohla. Cesta tímto směrem, je určitě užitečná, protože třeba první povolenku dětem hradí v plné výši Zlínský kraj. I když toto téma s "muškařinou" přímo nesouvisí, je potřeba, aby členové něco věděli o výchově rybářského dorostu, který to někdy po nás celé převezme. Dá se říci, že obecně výchově mládeže věnujeme v Uherském Hradišti velkou pozornost.

Jako druhý v pořadí vystoupil Rostislav Štefánek na téma: Život pod hladinou, podvodní foto/video, podvodní záběry ryb z potoků a říček (ostroretky, lipani, pstruzi, ostroretky…), hlavatky v rakouské řece Pielach, výběr podvodních záběrů z mimopstruhových vod. Podobně jako vloni to bylo úžasné vystoupení, kdy účastníci mohli spatřit překrásná snímky a videa doplněná patřičným Rosťovým komentářem. Jistě stojí za to si některá prohlédnou na internetu na stránkách http://zezivotaryb.cz/. Rosťa u nás určitě nebyl naposledy a rádi zase uvidíme jeho nové úžasné příspěvky. Rosťa také spolupracuje s Českou televizí. Můžeme být hrdí, že náš spolek má ve svých řadách takového člena.

Jako třetí v pořadí vystoupil jako záskok za nepřítomného šéfkuchaře V. Lysoňka náš pan předseda Milan Čaja. S tématem: rozpoznání čerstvosti sladkovodních i mořských ryb a živočichů před jejich nákupem, zásady správného zpracování a úprava ryb, mořských plodů i ostatních rybích produktů na kuchyňský stůl se vypořádal velmi precizně a určitě všechny překvapil svými znalostmi v této oblasti.

Poslední vystoupení v dopoledním bloku měl Ing. Adam Skovajsa, který měl téma:"Pstruží stezka Bílovice", efektivní práce s mládeží, atraktivní prvek jako podpora turistického ruchu na venkově. Adam je taktéž naším členem a v našem spolku má starosti výchovu mládeže. Jeho prezentace měla přínos hlavně v tom, jak zaujmout mládež pro rybařinu, třeba vybudováním takové stezky, která vznikla v Bílovicích.

Po obědě začal svůj blok Ing. Rudolf Milerski CSc., předseda MRS, z.s., který odprezentoval téma: dopady posledních let, výpadky srážek na produkci pstruhových líhní, výsadbu do P revírů a prodeje P povolenek pro členskou základnu. Jeho přednáška byla velmi fundovaná, doplněná množstvím obrázků, grafů a statistik. Také zodpověděl spoustu dotazů.

Posledním a hlavním blokem bylo vystoupení Ing. Jiřího Klímy z Brna. Ten vyčerpávajícím způsobem pověděl spoustu věcí o technice chytání na mokrou mušku a jeho přednostech, vázacích materiálech, nářadí a vhodném vybavení. Zodpověděl také spoustu dotazů. Přes kameru nám na plátno také předvedl navázání několika druhů účinných mokrých mušek. Paralelně s jeho vystoupením probíhal v oddělených prostorách prodej háčků a vázacích materiálů a dalších potřeb pro muškaře.

Letos se semináře zúčastnilo celkem 45 účastníků.

Všem účastníkům děkuji za návštěvu a věřím, že z celkovou úrovní semináře i s probíranými tématy byli letos všichni spokojeni.

Snímky z fotogalerie najdete: ZDE

Radek Knap, člen výboru MRS, z.s., p.s. Uherské Hradiště, webmaster www.rybaruh.cz, hlavní organizátor akce.


HLEDÁNÍ NA WEBU

REZERVAČNÍ SYSTÉM
pro výdej rybářských dokladů
p.s. MRS, Uh. Hradiště

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

Vážení členové a členky našeho spolku, níže najdete odkaz na všechny…

Vážení přátelé Petrova cechu, byl spuštěn Rezervační systém pro…

Vážení členové a členky našeho spolku, věnujte prosím pozornost níže…

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
POSLEDNÍ FOTOGRAFIE

Podporují nás

Spolupráce a podpora

Moravský rybářský svaz, z.s.,
pobočný spolek Uherské Hradiště

U Moravy 852
686 01 Uherské Hradiště

+420 725 690 422

Kontaktní formulář

Máte dotaz? Můžete nám napstat prostřednictvím tohoto formuláře.

© 2017 provozuje Moravský Rybářský svaz, z.s., pobočný spolek Uherské Hradiště
web by icard.cz