Sport

Družstvo v LRU – Plavaná MRS, z.s., p.s. Uherské Hradiště - zhodnocení sezóny za rok 2022

Vážení přátelé rybářského sportu, níže je zpráva našeho družstva v LRU za rok 2022

Družstvo LRU – Plavaná MRS, z.s., p.s. Uherské Hradiště. Sezóna 2022

V roce 2022 jsme jako jedno z mála družstev nastoupili v osvědčené sestavě, bez jakýchkoli změn: Miroslav Kolínek, Jiří Matej, Gustav Lakoš, Jan Jakeš a Ladislav Bradna. Nosná část našeho družstva se nemění již od našeho založení v roce 2006 a troufám si tvrdit, že jsme svým složením nejstálejším družstvem v soutěži. Sezóna 2022 byla totiž poznamenána dlouhou „Covidovou“ pauzou, kdy byla většina závodů zrušena a někteří závodníci a týmy tak ztratili motivaci pokračovat v závodní rybařině, případně se začali plnohodnotně věnovat jiné činnosti.  Náš tým MRS, z.s., p.s. Uherské Hradiště nastoupil opět do I. Ligy, která je nejvyšší týmová soutěž v ČR. Po devátém místě v roce 2017, osmém místě v roce 2018 a pátém místě z roku 2019 což byl poslední plnohodnotný ročník naší nejvyšší rybářské soutěže I. Ligy LRU – Plavaná, jsme si do roku 2022 dali neskromný cíl. Našim cílem bylo navázat na úspěšný trend zlepšujících se výsledků z minulých let a chtěli jsme minimálně vyrovnat výborné páté místo z roku 2019. Situace před sezonou po dlouhé pauze byla vskutku napjatá a mnohé týmy se na soutěž zodpovědně připravovali. Špička našich závodníků jezdila i v zimních měsících závodit do Maďarska, kde se dostávali do závodního tempa a získávali cenné postřehy a vylaďovali svou rybářskou techniku. Nebudu neskromný, když řeknu, že naše ambice vzhledem k vyrovnanosti jednotlivých týmů a celkové „natěšenosti“ na sezonu, angažovanosti mnohých výborných zahraničních závodníků, byli vskutku odvážné a dalo by se říci až drzé. Naši I. Ligu lze totiž považovat za jednu z nejkvalitnějších v Evropě a účast závodníků z Polska, Slovenska, Rakouska a Francie svědčí o vysoké úrovni soutěže.

První závod letošní sezóny se konal od 23. 4. – 25. 4. 2022 na dobře známém závodním úseku na revíru 421 052 Nežárka 4. Revír je v blízkosti Jindřichova Hradce a osobně jej považuji za jeden z nejhezčích, kde se konají rybářské soutěže. Na řece Nežárce se chytá většinou na děličky, kdy se jedná o maximálně jemný lov. Zvolená taktika se musí přizpůsobit aktuálním podmínkám a převládajícímu druhu ryb. V minulosti bylo na řece Nežárce nutno chytat malé plotičky na sestavy s řetízky broků, ale také v jiných sezonách se zaměřit na lov velkých cejnů na velmi jemné sestavy. Do závodu jsme nastoupili v sestavě Jiří Matej, Miroslav Kolínek, Gustav Lakoš a Ladislav Bradna. Trenérské otěže na sebe vzal Jan Jakeš.  Osádka ryb při letošním ročníku ukazovala, že půjde hlavně o lov menších cejnů. První den soutěže ukázal, že řeka Nežárka je velmi technická voda a ryby se nenechají chytit jen tak. Nejlepším našim závodníkem byl Jiří Matej, který v sobotu obsadil na sektoru krásné třetí místo a v neděli jej zopakoval a obsadil tak v jednotlivcích krásné čtvrté místo. Jako tým jsme v prvním kole obsadili v sobotu deváté a v neděli páté místo, kdy v součtu obou kol jsme se umístili na sedmém místě. Z celkového pohledu se závodní víkend vůbec nevyvedl Gustavu Lakošovi, který recept na opatrné ryby nenašel. Na Nežárku se netypicky na některých místech chytal odhoz a cílovou rybou se pro někoho stali opatrní jelci a jeseni.

Druhé kolo letošní soutěže první ligy se odehrálo o víkendu 28. 5 – 29. 5. 2022 na revíru 451034 Labe31. Jednalo se o úsek Labe v Hradci Králové. Tento úsek se v minulosti vyznačoval rychlostním lovem cejnků na odhoz případně na boloňku. Letošní ročník již od počátku tréninků dával tušit, že se bude jednat o poměrně „bezrybnatý“ závod. Příroda je holt příroda a ryby dokáží být na jaře velmi náladové z důvodu tření a migrace v řece. Do závodu jsme nastoupili v sestavě Jiří Matej, Miroslav Kolínek, Ladislav Bradna a Jan Jakeš. Role trenéra se ujal Gustav Lakoš. Závod byl opravdu na úlovky velice chudý, když průměr na závodníka činil necelé dvě kila v sobotu a kilo a půl v neděli.  Sobotní závod nám opravdu vyšel a skončili jsme na krásném třetím místě. Do nedělního kola jsme nastupovali s očekáváním zopakování výborného výsledku ze soboty. Naši závodníci věřili v chycení ryby na odhozech. Bohužel ve středových sektorech se bylo třeba soustředit na chycení jakékoli ryby z kamenného záhozu, každý malý okounek posouval závodníka ve výsledcích rapidně nahoru. Nakonec nám neděle nevyšla a skončili jsme na desátém místě. Našim nejlepším závodníkem byl Jiří Matej se zaslouženým výsledkem 1 + 1 a prvním místem v jednotlivcích. Druhé kolo pro změnu nesedlo Ladislavu Bradnovi. Jako tým jsme obsadili osmé místo. Na toto kolo budeme ještě dlouho vzpomínat pro absolutní nezájem ryb o naše nástrahy.

Třetí kolo letošní ligy nás zavedlo na pro někoho málo známý revír 471065 Odra 2. v Ostravě. Závod se konal v termínu 27. - 28. 8. 2022. Jedná se o úsek řeky, kde byl dlouhou dobu v opravě jez a stav vody byl velice nízký. Na revíru je množství drobné ryby v podobě ouklejí, plotiček a hrouzků. Opakem mohla být taktika „číhání“ na pěkné kapry a jelce. Náš tým nastoupil do soutěžního víkendu v pozměněném složení. Jiří Matej, Gustav Lakoš, Ladislav Bradna, a jako náhradník za nemocného Jana Jakeše nastoupil Patrik Řehulka. Trenérem se stal Miroslav Kolínek. Na toto kolo jsme, jako tým byli dobře připraveni. Většina z nás se zúčastnila pohárového závodu „Mivardi cup“ na stejném revíru. Naše informace o revíru a lovených rybách byly výborné. Celkově se nám zadařilo i během pohárového závodu. Doufali jsme, že se nic zásadně nezmění: voda, počasí, průtok a my snad vytěžíme z účasti na poháru nějakou výhodu. Závod byl rozdělen na dva rozdílné úseky, kdy bylo tomuto úseku potřeba přizpůsobit i taktiku lovu v závodě. Při závodě se potvrdil náš předpoklad, že cílem bude rychlostní chytání drobné ryby na krátkou děličku. Naší cílovou rybou se staly ouklejky a hrouzci. Primárním cílem nebylo vyhrát sektor, ale vyrovnaný týmový výsledek.  I tak se povedlo Gustavu Lakošovi v sobotu svůj sektor vyhrát. I v tomto ligovém kole se opět dařilo naší stálici Jiřímu Matejovi. V sobotním závodě jsme jako tým obsadili pro nás výtečné druhé místo. V neděli se situace  začala malinko měnit a my se museli přizpůsobovat a obsadili jsme páté místo. Celkově nám to stačilo jen na neoblíbenou bramboru, ale i tak jsme byli rádi, že můžeme říct, že se nám závod opravdu povedl.

Poslední čtvrté kolo bylo na programu  o víkendu 24. – 25. 9. 2022 Na revíru 411033 Kačák 4, Turyňský rybník poblíž Kladna. Jedná se o velice starý rozlehlý rybník se zajímavou osádkou cejnů střední velikosti. Předpokládalo se, že cejni budou i hlavní lovenou rybou. Víkend sliboval krásný rychlostní lov na děličky. Do závodu jsme nastupovali ve složení Jiří Matej, Gustav Lakoš, Jan Jakeš a Ladislav Bradna. Trenérských otěží se opět ujal Miroslav Kolínek. Před závodem se již tradičně změnilo počasí a rychlostní lov cejnů nebyl zase tak rychlostní, ale spíše technický a opatrní cejni se museli hodně přemlouvat…  Ke slovu tak na mnoha sektorech přišly odhozové pruty. Závod nejlépe sedl Ladislavu Bradnovi. V sobotu jsme obsadili krásné třetí místo. Do nedělního kola jsme nastupovali optimisticky, ale úspěch ze soboty jsme nezopakovali a obsadili jsme místo páté. Celkové výsledky čtvrtého kola pro nás znamenaly znovu bramborovou medaili…

A jak to celé naše roční snažení dopadlo? Nebudu napínat… jednoduše řečeno, stejně jako v roce 2019… Náš tým obsadil páté místo.  Jak to shrnout? No, ve vysoké konkurenci ostatních družstev první ligy si to dovolím znovu považovat za úspěch a potvrzení naší vzrůstající kvality, protože již podruhé za sebou patříme k lepší polovině závodních družstev. K dalším důležitým faktům lze zahrnout, že se nás letos opět netýkaly boje o udržení v první lize.  Tak a konečně k největšímu našemu úspěchu v letošní sezoně. Tím byl vyrovnaný výborný výkon Jiřího Mateje v průběhu celé soutěže, kdy do posledního závodu v neděli vedl bodovací soutěž jednotlivců. Bohužel nakonec obsadil náš Jirka nádherné druhé místo, když jej v posledním závodě porazil Josef Konopásek, který patří mezi hvězdy světové závodní plavané. Tímto Jirkovi znovu za celý náš tým vzdávám hold. Co dodat? Snad jen, že prostor pro zlepšení zde ještě je. J

Na konci si dovolím poděkovat všem, kdo nás v letošní sezoně 2022 podporovali. Zejména si dovolím poděkovat našim rodinám, bez jejichž pochopení bychom se našemu sportu takto věnovat nemohli. Dále patří velký dík MRS p. s. Uherské Hradiště, kde nám umožňují tento sport provozovat na špičkové úrovni. Velký dík patří taktéž firmě Sarfix.cz za veškerou materiální podporu.

Závěrem přeji všem co nejvíce času stráveného u vody a úspěšnou sezonu 2023.

Za družstvo MRS p. s. Uherské Hradiště zapsal Ing. Gustav Lakoš.