Rybochov

Pstruhové brigády 2016 slovem i obrazem

Vážení přátelé Petrova cechu, letos probíhaly pstruhové brigády o dvou víkendech v měsíci březnu, kdy bylo celkem příznivé počasí.

Celkem se slovilo na všech revírech 700 ks plůdku Po1,2, což je oproti minulému roku, ale i jiným letům mimořádně špatný výsledek. Hlavní příčinou byly velké loňské vedra, kdy nám některé chovné úseky úplně vyschly.

Dalšími důvody může být i to, že do pramenných částí mnohem více než v minulosti zaúsťují nepovolené rybníčky, dále jsou nezákonně nadržovány, nebo odkloňovány toky, důsledkem čehož se nedostává vody v korytech, a v tomto důsledku probíhá větší oteplování vody, než je zdrávo. Tento fenomén je charakteristický hlavně pro období posledních 10-15 let. Svou roli sehrává také necitlivá regulace a meliorace a dílo zkázy potom dokoná velká voda, která sebou vezme hory bahna (zalepí rybám žábry a ty se udusí), nebo naopak velké sucho, kdy některé pramenné úseky takřka vysychají a ryby se ocitnou bez vody. V poslední době čím dál častěji.

Letos se slovy opět musely zahájit dříve. V našem Pstruhovém odboru padl koncem minulého roku návrh slovit vlastní generační Po a znovu už podruhé se pokusit o výtěr v naší líhni na Mařatském. Vše dobře dopadlo a podařilo se vyprodukovat naším hospodářem cca 10000,- ks odkrmeného plůdku Po ve výborné kondici. Jelikož však převažovalo teplé počasí proběhlo vykulení plůdku dříve než se očekávalo. Z tohoto důvodu tedy bylo přikročeno k dřívějšímu zahájení slovů, aby byly vody připravené k výsadbě. V posledních dvou letech nám to mírný průběh zimy opět umožnil.

Ve 14. týdnu potom proběhlo vysazování 20000,- ks odkrmeného plůdku Po, který nakupujeme v líhni ve Švařci na Vysočině. Vysazování našeho plůdku proběhlo již dříve. Všechen plůdek se rovnoměrně vysadil do všech chovných úseků.

Veškerá organizace brigád ležela na vedoucím odboru příteli Miloši Kyasovi, Tomášovi Bukvicovi, Ing. Milanu Štěpanovičovi a Tomáši Kierykovi. Zvláštní poděkování patří také MUDr. Jiřímu Mazurkovi, který byl účasten u všech slovů a tahal za svým soukromým vozem bezplatně náš přívěsný vozík, který plně odpovídá požadavkům na převoz ryb. Poděkování patří samozřejmě všem, kteří se brigád zúčastnili a přispěli, tak ke zdárnému výsledku. 

V průběhu brigád panovala dobrá kamarádská nálada a co je dobré, tak se více zapojuje i mladá generace, mezi níž je několik zapálených členů, což je hlavně příslib do budoucna.

Fotogalerie

Text i foto: Radek Knap, duben 2016, člen výboru MRS z.s., p.s. MO Uh. Hradiště, správce www.rybaruh.cz 

HLEDÁNÍ NA WEBU

REZERVAČNÍ SYSTÉM
pro výdej rybářských dokladů
p.s. MRS, Uh. Hradiště

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

Vážení zájemci o členství v MRS, z.s., níže v příloze najdete…

Vážení přátelé Petrova cechu, níže se můžete seznámit, jak dopadl náš…

Vážení přátelé Petrova cechu, výdeje dokladů k rybolovu a povolenek…

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
POSLEDNÍ FOTOGRAFIE

Podporují nás

Spolupráce a podpora

Moravský rybářský svaz, z.s.,
pobočný spolek Uherské Hradiště

U Moravy 852
686 01 Uherské Hradiště

+420 725 690 422

Kontaktní formulář

Máte dotaz? Můžete nám napstat prostřednictvím tohoto formuláře.

© 2017 provozuje Moravský Rybářský svaz, z.s., pobočný spolek Uherské Hradiště
web by icard.cz